Pinot Grigio, Pinot Gris nebo Rulandské šedé?

20.03.2016 08:19

V Německu svého času rozšiřoval původně francouzskou odrůdu Pinot Gris Johann Seger Ruland ze Speyeru, který v roce 1711 našel několik keřů ve zpustlé zahradě ve Falci a dále je namnožil a selektoval. Odrůda od té doby nese jeho jméno nejen v Německu, ale i v Česku. Označení Rulandské šedé v češtině není příliš vhodné, protože se tato odrůda u nás pěstovala již dávno před narozením pana Rulanda. V Maďarsku se například nazývá Szürkebarát, v překladu „šedý mnich“, podle mnichů cisterciáků, kteří na přání císaře Karla IV. vysadili odrůdu u Balatonu. V Alsasku je nazývána Tokayer. Původní český název je Roučí šedé. V České republice je povoleno uvádět na etiketě i název Pinot Gris.

Mezinárodní název skupiny „Pinot“ vychází z francouzského slova „pin“, v překladu „pinie, borovice“. Hrozen odrůd této skupiny je totiž poměrně malý a velmi kompaktní, svým vzhledem opravdu může připomínat šišku borovice pinie. Přídomek „gris“, česky "šedý", označuje barvu bobulí.

Pinot Grigio je italská varianta pěstování odrůdy. Italové přišli s myšlenkou dobýt některé evropské trhy lehkým, svěžím a jemně aromatickým „Pinot Grigio“ z vysokých sklizní v oblasti Veneto (Benátsko) a výborně uspěli u mladých lidí po celém světě. Nyní je Pinot Grigio dominantní světovou italskou odrůdou. Právě takové víno nyní najdete v nabídce Vinotéky Portofino v Praze 8 v ulici Pomořanská.

Zdroj: Wikipedie